Чим небезпечний безконтрольний прийом калію йодиду?
При аваріях на ядерних об’єктах може виділятися радіоактивний йод (I-131). При надходженні в організм він вибірково накопичується в щитоподібній залозі і спричиняє її опромінення й ураження. Це підвищує ризик раку щитоподібної залози у немовлят, дітей та молодих людей через багато років після дії радіації. Єдиний препарат для ефективного запобігання радіаційному ураженню щитоподібної залози містить калій йодид.
Коли людина приймає потрібну кількість йодиду калію в потрібний час, це може допомогти заблокувати щитоподібну залозу від поглинання І-131: вона поглинає калій йодид, і не має місця для І-131.
Однак, калій йодид (стабільний йод) корисний лише в окремих ситуаціях в конкретних дозах і для певних груп людей. Тож приймати його «про всяк випадок» – не можна! Він може зашкодити здоров’ю.
До побічних ефектів неконтрольованого прийому стабільного йоду відносять:
– висипання на шкірі;
– запалення слинних залоз із набряком та болем, частковою втратою смаку та сухістю у роті;
– шлунково-кишкові розлади – нудоту, діарею;
– серйозні алергічні реакції – лихоманку і болі в суглобах, набряк частин тіла (обличчя, губ, язика, – – – горла, рук або ніг), проблеми з диханням, говорінням або ковтанням; хрипи або задишку;
– розлади серцево-судинної системи: порушення серцевого ритму, тахікардію, фібріляцію передсердь;
– розлади нервової системи: збудження, тремтіння, тремор рук;
– зоб – збільшення розмірів щитоподібної залози;
– втрату маси тіла;
– гіперфункцію щитоподібної залози
зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз), небезпечний зниженням частоти пульсу, артеріального тиску.
– також є ризик смерті.
Не вживайте калій йодид, якщо ви не отримали відповідної вказівки від органів охорони здоров’я чи ДСНС.
Слідкуйте за інформацією від офіційних джерел і якщо маєте бодай якісь сумніви – проконсультуйтеся з лікарем перед вживанням йодиду калію.
4 ВАЖЛИВІ ВІДПОВІДІ НА ЗАПИТАННЯ ПРО РЕЦЕПТУРНІСТЬ ПРЕПАРАТІВ
🟢Скандали та непорозуміння щодо видачі ліків за рецептом трохи вщухли. Саме час поговорити про те, а чому ж деякі препарати є рецептурними? І чому не можна просто так вирішувати, що приймати, а що — ні?
⬇️Нижче даємо короткі відповіді, розгорнуте пояснення з коментарями експерта шукай у матеріалі на сайті “Бережи себе”.
📌 Хто та як визначає рецептурність препарату?
В Україні цим займається Держлікслужба. Рішення приймають здебільшого на основі регуляторних норм ЄС.
📌 Чому один і той самий препарат може бути як за рецептом, так і без?
Передусім це залежить від форми лікарського засобу та пакування, зокрема кількості, об’єму тощо. Наприклад, ін’єкційні (внутрішньом’язові) та інфузійні (внутрішньовенні) форми завжди мають рецептурний статус.
✔️Антибактеріальні та протигрибкові засоби мають різний статус залежно від лікарської форми: нашкірні (мазь, крем тощо) переважно без рецепта, місцевої дії (наприклад, очні краплі) — лише за рецептом.
📌 Тепер ліки можна придбати лише за електронним рецептом?
Зовсім ні. Для деяких препаратів Міністерство охорони здоров’я розширило можливість відпуску за електронним рецептом на додачу до паперового.
❗️Важливо розуміти, що ці препарати ВЖЕ були рецептурними.
📌 Чому я не можу лікуватись, як вважаю за потрібне? Це ж моє життя!
Ти дійсно сам/а відповідаєш за своє життя. Проте в разі смерті, каліцтва чи важкої хвороби, людина — повністю або частково — стає тягарем медичної системи та платників податків. Тому суто із цих міркувань держава намагається регулювати ті чи інші сфери здоров’я.
✔️Ділись доказовою інформацією з близькими та уникай самопризначення. ❗️Пам’ятай, що норми рецептурності препаратів були створені не для того, щоб ускладнити нам життя. А передусім, щоб зробити лікування безпечним та ефективним.
Пам’ятки
💊 РОЗ’ЯСНЕННЯ НСЗУ ЩОДО ЕЛЕКТРОННИХ РЕЦЕПТІВ
📍З 1 квітня всі рецептурні ліки мають відпускатись за рецептом. Це наступний крок після введення в минулому році відпуску за рецептом антибіотиків системної дії.
👐Хочемо заспокоїти громадян, адже не всі ліки є рецептурними, таких близько 60%. Залишається значна кількість медикаментів, зокрема, знеболюючих, жарознижуючих, які відпускаються без рецепту.
🟢Електронний рецепт потрібний на:
✅гормональні засоби;
✅антибіотики системної дії;
✅ін’єкційні препарати;
✅протисудомні;
✅препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
✅деякі антигістамінні засоби;
✅деякі антигельмінтні препарати;
✅кроворозріджуючі засоби;
✅деякі заспокійливі, протикашльові.
ℹ️Відповідаємо на найпоширеніші питання:
1️⃣. Як дізнатись, чи має певний лікарський засіб відпускатись за рецептом чи ні?
💊В інструкції до препарату в розділі «категорія відпуску» зазначено відпуск за рецептом або без рецепту.
2️⃣. Де взяти електронний рецепт?
💊Якщо ви звикли приймати певний препарат, який не був призначений лікарем, варто здійснити візит до сімейного лікаря. Лікар призначить той лікарський засіб, який буде потрібний саме вам.
Якщо ви приймаєте тривалий час ліки, які були призначені спеціалістом, то можна зателефонувати до цього фахівця, у якого ви спостерігаєтесь або до сімейного лікаря і лікар дистанційно випише вам рецепт. Смс-інформування отримаєте на свій мобільний телефон.
3️⃣. Чому не можна без рецепту купити «Німесил»?
💊Даний препарат має дуже багато побічних ефектів, зокрема, на печінку і в більшості країн є забороненим. Його не можна приймати безконтрольно. Є інші знеболюючі засоби, які можна купити без рецепту.
4️⃣. Чи можна погасити рецепт частково, купити не весь обсяг, зазначений у рецепті?
💊Так, можна придбати меншу кількість ліків, наприклад, пару блістерів. Повторно рецепт не потрібно виписувати.
5️⃣. Навіщо взагалі рецепт на ліки?
💊Самолікування – дуже шкідлива звичка, яка часто призводить до того, що пацієнт звертається до лікаря з ускладненнями хвороби, які можна було б попередити своєчасним правильним лікуванням.
@НСЗУ Національна служба здоров’я України
КТ та МРТ для онкохворих