Проведення Європейського тижня імунізації-2025

Вакцинація є питанням національної безпеки, оскільки вона безпосередньо впливає на здоровʼя населення, стійкість медичної системи, економічну стабільність країни та безперервність критично важливих функцій держави. В умовах війни особливо важливо підтримувати високий рівень вакцинації, адже масові переміщення населення, скупченість у прихистках, складні санітарні умови, передусім у прифронтових областях та через екологічні лиха (Херсонська область) сприяють поширенню небезпечних інфекцій, саме вакцинація допомагає запобігти спалахам інфекційних хвороб , які можуть становити серйозну загрозу для здоровʼя, особливо дітей та осіб із супутніми (хронічними) захворюваннями. Також треба враховувати той факт, що система охорони здоровʼя зараз перевантажена, тому профілактика інфекційних хвороб шляхом вакцинації дозволяє зменшити навантаження на лікарні та зберегти життя. Крім того, війна підвищує ризики біологічних загроз і наявність імунного захисту є важливим елементом національної безпеки

Типове заперечення (міф, упередження)Факт
У воєнний час вакцинація не на часі. Треба розв’язувати інші нагальні проблемиУ воєнний час медичні заклади перевантажені. Людина з вакцино-керованою інфекційною хворобою або її ускладненням не завжди матиме доступ до медичної допомоги. Під час війни стаються травмування, які можуть призвести до потрапляння збудника правця в ранову поверхню. Натомість одночасне надходження великої кількості постраждалих може призвести до того, що інфікована правцем людина не зможе вчасно отримати допомогу. Обставини воєнного часу спонукають людей мігрувати. Ризик інфекційних хвороб в середовищі компактного розміщення ВПО підвищений.
Якість вакцин під сумнівом через постійні відключення світлаНа більшості вакцин є термоіндикатори, завдяки яким людина може пересвідчитись у якості вакцини. Крім того, є алгоритм дотримання вимог “холодового ланцюга”. Амбулаторії забезпечені генераторами, або в крайньому випадку мають сумки-холодильники, які дозволяють зберігати вакцини до 7 діб. Такого тривалого відключення світла немає. Якщо це станеться, то усі вакцини будуть звозитися у центральну амбулаторію, де є генератор.
COVID-19 вже не такий страшний (мутував вірус або у багатьох виробився імунітет), то навіщо знову вакцинація проти нього?Грип та COVID-19 віднесені до сезонних захворювань. Проти грипу ми маємо вакцинуватись щороку. Ревакцинації від коронавірусної інфекції потребують люди з груп ризику: вагітні; люди, старші 60 років; дорослі та діти, які мають ослаблений імунітет чи супутні або важкі хронічні захворювання; представники професійної групи ризику — лікарі, вчителі, військові та ін. Наша імунна система має клітини пам’яті, їй щороку треба нагадувати що є такі хвороби.
Під час евакуації втрачено медичні записи, в тому числі карту щеплень, зв’язку з сімейним лікарем немає. Не йдемо вакцинуватися, тому що змусять робити вакцинацію спочатку.Я, як ваш новий лікар, не знаю інформації про ваші попередні щеплення (якщо вони зроблені до 2019 року і не були внесені в ЕСОЗ). Зайвого щеплення не може бути — може бути недостатньо щеплень. Якщо втрачено записи, то за законодавством потрібно робити всі щеплення. Можемо почати з того, що потрібно для нинішнього віку дитини. Нагадуємо, що ніхто не застрахований від нещасних випадків, особливо під час війни. Тоді може знадобитися екстрена вакцинація, і невідомо, чи буде до неї доступ. Тому краще попередити. Лікар може запропонувати зробити аналіз на антитіла до тих хвороб, стосовно яких це можливо, і тоді ухвалити рішення про вакцинацію.
Вакцинація негативно діє на імунітетНавколо людину оточує набагато більше вірусів та бактерій, ніж міститься в вакцині. В самій же вакцині збудник ослаблений. У вас чи вашої дитини є тренер з будь-якого виду спорту? Тренер допомагає стати сильним і витривалим. Так само вакцина є тренером для вашого організму перед вірусами та бактеріями.
Наш лікар не дає гарантію, що після щеплення з дитиною все буде добре.Саме тому вам потрібно робити в першу чергу щеплення. Якщо ви переживаєте, можна чи не можна робити вакцинацію одразу після захворювання, як лікар хочу вас заспокоїти — вакцинуватись можна одразу після одужання, і не потрібно чекати 2-3 тижні, а також не потрібно робити додаткових аналізів!
Ми самі вирішуємо, які щеплення потрібні нашій дитині. Деякі з них вважаємо зайвими.В календарі планової вакцинації внесені щеплення саме від тих захворювань, які можуть принести найбільше біди у вашу оселю! Вам варто довіритись лікарям та мені з приводу того, чому саме ці вакцини обов‘язково потрібно зробити. Ще є рекомендовані щеплення, тут ви можете вирішувати, робити чи ні, але якщо ви мені довіряєте, то заради здоров‘я ваших діток я рекомендую їх також зробити!
Людина похилого віку, з купою хронічних захворювань. Невідомо, як ковідна вакцина на неї подіє.захворювань. Невідомо, як ковідна вакцина на неї подіє. Як подіє вакцина на таку людину, якраз відомо, а от як подіє саме захворювання — ні! На вакцинацію і на захворювання працюють різні ланки імунітету. Якщо вам цікаво це, можу розповісти.
Наші знайомі вакцинувалися проти COVID-19, а потім все одно вся родина перехворіла.Вакцинація проти COVID-19 не запобігає виникненню захворювання, вакцинація попереджає виникнення важкого перебігу захворювання та смерть. Отримавши щеплення, ви також можете колись захворіти, але це буде легкий перебіг та збереже ваше життя!
У дитини була побічна реакція на одну з вакцин. Тепер інших боїмося.Яка саме побічна реакція була у дитини? Якщо це підвищення температури, болючість в місці ін’єкції та почервоніння, то це є нормою, і боятись цього не варто!
Чи вакцинувати дитину та коли це робити — це особисте рішення кожної мами.Особисте рішення кожної мами — це робити додаткові щеплення дитині і таким чином зберегти їй здоров’я та життя. А планові щеплення (ті, що є в Національному Календарі щеплень) — це ваш обов’язок, тому що згідно з законом України саме батьки несуть відповідальність за здоров’я дитини!
Людина літнього віку: “У мене високий тиск, густа кров. Боюсь важких реакцій після вакцинації проти COVID-19, задухи. Ось зроблю аналізи, а тоді буду думати”.Через ваш вік і стан здоров’я ви знаходитесь у групі ризику. COVID-19 вражає судини і легені. Нестача кисню викликає задишку навіть при легкій формі перебігу хвороби. Вам обов’язково потрібен додатковий захист — вакцинація.
Людина літнього віку: “Мені все одно скоро помирати”.Є різниця — помирати вдома, в оточенні рідних, без болю. Чи помирати в реанімації лікарні, задихаючись через уражені ковідом легені, і не маючи можливості востаннє побачити своїх рідних. Ви важливі для своїх дітей, для своїх онуків. І якщо ви захворієте, то ваші родичі будуть збирати гроші на ваше лікування. Якщо вам знадобиться ШВЛ, то під час війни немає гарантії, що ви її зможете отримати вчасно. Подумайте про свою родину, будьте довше поруч з ними — вакцинуйтеся.
Я вже перехворів на COVID-19, тому мені не потрібно щеплення — вже є природний імунітет.Імунітет після хвороби нестійкий, на відміну від того імунітету, який ви отримаєте після вакцинації. Існує висока ймовірність захворіти повторно.

Правова позиція щодо дотримання вимог законодавства з питань імунопрофілактики

ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 06.04.2000 № 1645-ІІІ, регламентує: Прийом дітей до виховних, на­вчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довід­ки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказан­ня для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй прове­дено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями. Дітям, які не отримали про­філактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відві­дування дитячих закладів не дозволяється. У разі якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням уста­новлених строків у зв’язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліу­му відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до від­повідного дитячого закладу та відвідувати його.

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 вересня 2011 року № 595 затвердже­но Перелік медичних протипо­казань та застережень щодо проведення щеплень. У ньому, зокрема, сказано, що вакци­нації не підлягають: ті, у кого була алергічна реакція на один з компонентів вакцини; люди з го­стрими хворобливими станами, у тому числі і з високою температурою; онкохворі під час про­ходження хіміотерапії; люди з імунодефіцитом тощо. Всі інші мають бути вакциновані за ка­лендарем щеплень.

Відповідно до ст. 11 Закону, організація та проведення про­філактичних і протиепідемічних заходів, а також організація та проведення медичних оглядів і обстежень, профілактичних щеплень, гігієнічного виховання та навчання громадян, у межах встановлених законом повно­важень покладаються на органи виконавчої влади, органи міс­цевого самоврядування, органи державної санітарно-епідеміо­логічної служби, заклади охоро­ни здоров’я, підприємства, уста­нови та організації незалежно від форм власності.

Таким чином, перед початком навчального року дитина має пройти профілактичний огляд. Педіатр чи сімейний лікар видасть необхідну для школи довідку № 086/о “Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого)” крім того, потрібно оновити Карту профілактичних щеплень (довідка форми № 063/о), якщо дитина одержала нові щеплення.

Закон України «Про систему громадського здоров’я» № 3269-ІХ від 11.02.2024
також встановлює Медико-санітарні вимоги до умов виховання та навчання. п.5 ст.33: Зарахування дітей до закладів освіти і дитячих за­кладів оздоровлення та відпо­чинку проводиться за наявності відповідного витягу з медичної картки дитини, виданого закла­дом охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом. Витяг з медичної карт­ки дитини видається на підставі даних медичного огляду дитини. п.6. ст.33: Порядок проведення медичного огляду дитини і форма витягу з медичної картки дитини для зарахування її до закладу освіти, дитячого закладу оздо­ровлення та відпочинку встанов­люються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.

Висновок

Отже, діти, які не отримали про­філактичних щеплень не через медичні протипоказання, не ма­ють права відвідувати дитячі ко­лективи. А як же право на освіту? Відмова не порушує права на освіту. Законом України “Про освіту” передбачено, що ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується, незалежно від віку, статі, раси, стану здоров’я, ін­валідності, громадянства, націо­нальності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, со­ціального та майнового стану, на­явності судимості, а також інших обставин та ознак. Однак зако­нодавець надає можливість оби­рати форму здобуття освіти, у тому числі дистанційну чи сімей­ну (домашню), як зазначено у ст. 9 Закону України “Про освіту”. До слова, відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче за стандарти освіти не­суть батьки.

Судова практика з цього питан­ня є досить однозначною. Най­новішим є рішення Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 682/1692/17 щодо законності допуску до дитячих установ без обов’язкових ще­плень. Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що вимога про обов’язкову вакцинацію насе­лення проти особливо небезпеч­них хвороб, враховуючи потребу громадської охорони здоров’я, а також здоров’я зацікавлених осіб, є виправданою. Тобто в цьому питанні переважає прин­цип важливості суспільних інте­ресів над особистими.

27 червня 2019 року Житомир­ський окружний адміністратив­ний суд, беручи до уваги пра­вові висновки Верховного суду України у першому рішенні від 17.04.2019, ухвалив рішення на користь Департаменту освіти Житомирської міської ради щодо схожого випадку у школі. 22 березня 2021 року Верхов­ний суд України знову ухвалив рішення про законність недопу­ску нещепленої за віком дитини в заклад освіти заради безпеки всіх інших учасників освітнього процесу

Які довідки потрібні для відвідування школи:

Довідка форми №086/О «Медична довідка (витяг з медичної картки амбулаторного хворого»

      Порядок її отримання визначений в «ПОРЯДКУ проведення медичного огляду дітей та інших осіб для зарахування їх до закладу освіти, дитячого закладу оздоровлення та відпочинку», затв. Наказ МОЗ України від 2 липня 2023 року № 1351. Відповідно до цього Порядку проводяться попередні (до зарахування в заклади освіти) медичні огляди дітей та інших осіб (далі – особи), які вступають до закладів освіти всіх рівнів, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку.

      Медичні огляди для зарахування особи до закладів дошкільної освіти та до закладів загальної середньої освіти є обов’язковими.

      Під час медичного огляду лікар, який надає первинну медичну допомогу і про вибір якого пацієнтом (його законними представниками) подана відповідна декларація згідно із законодавством (далі — лікар ПМД) оглядає та проводить обстеження особи та, у разі необхідності, видає направлення на проведення обстежень лікарями-спеціалістами, а також на проведення клінічних, лабораторних та інших досліджень. У довідці для школи лікар, в тому числі, зазначає: об’єктивні дані і стан здоров’я особи на дату обстеження дані лабораторних досліджень, дані інших досліджень, профілактичні щеплення, результати проведеного медичного огляду для зарахування дитини до закладу освіти є чинними впродовж року з дати його проходження.

      Довідка форми № 063/о “Карта профілактичних щеплень”

      Ця довідка містить інформацію про проведення вакцинації чи ревакцинації, а також здійснення туберкулінових проб. Дані з цієї довідки дозволять медичним працівникам навчальних закладів ознайомитись з наявністю чи відсутністю щеплень у конкретної дитини. Якщо дитина була вакцинована вчасно за Календарем профілактичних щеплень, то з 7 до 14 років їй не проводитимуть вакцинацію чи ревакцинацію. Відповідно, дані у карті профілактичних щеплень не оновлюються і довідки не потрібно. Водночас, у школі можуть попросити принести довідку про щеплення, якщо у навчальному закладі немає таких даних дитини (наприклад, ви перейшли у нову школу). Так само довідка буде потрібна, якщо вашій дитині робили щеплення — планові чи пропущені. Профілактичний візит до вашого лікаря — чудова нагода проконсультуватись щодо профілактики хвороб у школі, фізичного навантаження та здорового харчування

      Залишити відповідь

      Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *